Kryptoměny jako možnost investice

Různých druhů investic je mnoho. Od zlata a drahých kovů, přes cenné papíry a akcie, až po kryptoměny. Ty právě zažívají obrovský boom. Není to tak dávno, co jste si za jeden bitcoin mohli koupit ve vybraných podnicích jedno pivo. A dnes má bitcoin hodnotu více než 210 tisíc korun.
zlatý bitcoin

Aby to nebylo tak jednoduché

Začalo to bitcoinem. A ten je z kryptoměn do současnosti tou nejznámější. Ale u něj to neskončilo. Začaly se přidávat další měny. Pojďme si je společně trochu představit.

Bitcoin

Poprvé se objevil v roce 2009. Jeho tvůrcem je Satoshi Nakamoto. Je to anonymní jednotlivec či skupina lidí. V roce 2008 byl představen průvodní a zakládací dokument. A v roce 2009 byl vytěžen první blok. Je to jiný typ financování. Nezávislý na vládních a oficiálních regulacích. Funguje na principu peer-to-peer protokolu založeném na sdílení uživatelů. Celkový naplánovaný počet bitcoinů je 21 milionů mincí. Jeden milion patří zakladateli sítě.

Litecoin

Byl vytvořen 2 roky po prvním krypto počinu. Má známého tvůrce. Je jím Charlie Lee, který býval zaměstnancem světoznámého internetového gigantu google. Na rozdíl od konkurenčního bitcoinu využívá jiný hash algoritmus a testovací algoritmus scrypt. Díky kompatibilitě se světelnou sítí nabízí asi čtyřikrát rychlejší zpracování všech transakcí.
bitcoin ilustrace

Ethereum

Ethereum má na rozdíl od předešlých měn vlastní programovací jazyk. Za jeho vývojem stojí geniální kodér Vitalik Buterin. Ethereum jako platforma se svým vlastním programovacím jazykem tvoří základ pro zhruba padesát procent všech ICO projektů. 

Monero

Měna založená na protokolu CryptoNote. Byla představena v roce 2014. Její tržní kapitalizace dosahuje výše více než 2 miliardy USD, což ji řadí na přední místo mezi kryptoměnami. Díky výhodné nákupní ceně se může stát zajímavým artiklem pro začínající investory.