Z čeho postavit altán?


Na každé moderní zahradě se nachází altán. Nejenže se jedná o vkusný doplněk zahrady, ale má i své praktické využití. Během horkých letních dní zde můžete trávit volné chvíle a schovávat se před ostrými slunečními paprsky. Pokud jste tedy i vy rozhodnutí, že si pořídíte pergolu, měli byste mít alespoň základní přehled o materiálech, ze kterého se nejčastěji vyrábí.

dřevěný altán

Klasické pergoly se nejčastěji vyrábějí ze dřeva. Dřevo je nejstarší materiál a má něco do sebe. Je velmi kvalitní a perfektně odolává i špatným povětrnostním podmínkám. Obvykle se dřevěné pergoly staví z několika mohutných trámu. Střecha je pak nejčastěji taktéž ze dřeva, ale v některých případech může být například i z plechu, nebo břidlice. Pergoly ze dřeva jsou jedny z nejlevnějších, ale přitom i jedny z nejhezčích a nejkvalitnějších. Zkrátka tato nestárnoucí klasika má opravdu něco do sebe.

Dalším velmi oblíbeným výrobním materiálem pro altány je kov. Nejčastěji jsou stavěny železné altány. V některých případech se jedná pouze o železnou konstrukci, která je doplněna o dřevěné prvky. V jiných případech je pergola postavena ze železa celá. To jaký způsob zvolíte, je především na vašem vkusu. Altán tohoto typu můžete natřít na jakoukoliv barvu. Pokud tento typ navíc necháte porůst nějakou popínavou rostlinou, výsledek bude jistě ohromující.

železný altán

Postavit si můžete taktéž nechat betonovou pergolu. Stejně jako předešlé typy, je i tento velmi kvalitní. Naleznete je většinou ve veřejných prostranstvích a zámeckých zahradách. Mimo jiné velmi dobře drží chlad. Je tak vhodnou variantou pro všechny, kteří od altánu čekají úkryt před vysokými teplotami.

Poslední možností je postavit si pergolu z plastu. Pokud zvolíte tento výrobní materiál, nic velkého od něj nečekejte. Plast je křehký a mnohdy nevydrží déle, než jednu sezónu. Ovšem pokud hledáte levný altán, především jen na pár použití, jedná se o výbornou variantu.