Příprava na zimu

Zima se blíží a máte-li rodinný domek a zahradu, čeká vás řada podzimních prací, kterou jsou přípravou na zimu, tzv. zazimování. A že na zahradě po létě je opravdu co uklidit, nejen vyklidit pergolu, schovat deky a podsedáky.

Na podzim z našich zahrádek sklidíme všechno, co jsme vypěstovali a záhonky přes zimu budou odpočívat. Máme-li možnost sehnat si mrvu, je ideální čas ji do záhonků zakopat a půdu tak nasytit pro další sezónu. Pokud sadíme do záhonku nějaké plodiny už na podzim, které v půdě přezimují a vyrostou až na jaře, překrýváme záhonky např. jehličnatými větvemi, aby částečně uchránili sazenice před mrazem.

cibule

Velký problém může nastat, pokud máte na zahradě bazén nebo vířivou vanu. Ve větších bazénech z důvodu šetření vodou chceme i přes zimu nechat napuštěnou vodu i přes zimu. Nemusí to být problém, pokud vytáhnete z bazénu všechno příslušenství a odpustíte částečně hladinu vody, aby se voda nedostala do potrubí k čerpadlu. Veškeré příslušenství vypustíme a vyčistíme od vody a uskladníme v prostorách, kde neklesá teplota pod bod mrazu. Do bazénu samotného můžeme přidat chemické přípravky určené pro zazimování bazénu nebo do bazénu přes zimu naházíme pet lahve či dřevěné desky, které zabrání, aby zamrzla celá hladina a roztažností ledu poničila stěny bazénu.

podzim

Trochu jiná situace nastává u zazimování vířivých van, které máme umístěné na zahradě. Tady totiž vodu vypouštíme, její objem není zas tak veliký, https://www.databazeknih.cz/stitky/alexandr-veliky-4618 takže je vypuštění menší problém než složité zazimování. Vířivku musíme dokonale vyčistit a vysušit, aby voda nezůstala v potrubí či v tryskách a aby je voda, která by v nich mohla zamrznou v led, neroztrhala a nezničila.

Chceme-li udělat dobrý skutek, můžeme někde v rohu zahrady nechat hromadu listí, do které se rád na zimu zavrtá ježek. Určitě by si našel v přírodě něco i sám, ale připravenou hromadou určitě neopovrhne.