PELICAN na úpatí hory Vitoša

Jazyková škola PELICAN, sídlící v centru Brna, podniká nad rámec výuky ve svých jazykových kurzech, (kurzy češtiny pro cizince v Brně, pomaturitní studium, firemní vzdělávání i klasické jazykové kurzy) mnohem víc. Nicméně, ze všech aktivit, které mimo jazykové vzdělávání dělá, čerpá právě pro své kurzy.

Dnes se vám zapojení do evropských vzdělávacích a integračních projektů zkusíme trošku přiblížit, a to tak, že se přímo na jeden konkrétní podíváme. Vydejte se s námi do krásné a slunečné Sofie, hlavního města Bulharska, kam jsme vyrazili za projektovým meetingem 2GEM – „Second Generation of European Migrants“.

Obrázek11

PELICAN v Bulharsku

Předtím, než se zaměříme na samotné studium češtiny pro cizince a další výstupy, které projekt 2GEM přináší, pojďme si Sofii krátce představit. Posádka školy PELICAN navštívila hlavní město Bulharska vůbec poprvé. A musíme se přiznat, že jsme jeli s nulovým očekáváním – moc jsme o Sofii nevěděli, situace samozřejmě taky byla poznamenaná aktuální koronavirovou situací – zkrátka jsme netušili, do čeho jedeme. O to víc jsme byli mile překvapeni!

Obrázek12

Sofie je nádherné město s nepopsatelnou atmosférou, kterou umocňuje neustálý výhled na majestátní hory všude kolem, leží totiž na úpatí pohoří Vitoša. Podle pohoří se taky jmenuje hlavní „boulevard“ Vitoša – ulice s krásným výhledem na horu plnou kaváren, pouličních umělců a nejrůznějších obchodů – s oblečením, suvenýry i jídlem. Uvolněná atmosféra této ulice (a Sofie samotné) nás vtáhla už první večer a až do odjezdu nás nepustila. Tak a teď už šup do práce!

Obrázek13

Projektový meeting 2GEM – „Second Generation of European Migrants“

Projekt 2GEM se zaměřuje na dvě generace nově příchozích. Pojem „jedenapultá generace“ migrantů odkazuje na lidi, kteří přišli do nové země před nebo během jejich časného dospívání (přibližně do 13 let). Tato generace reprezentuje velmi specifickou skupinu, protože si přináší zvyklosti ze své domovské země, ale zároveň se přizpůsobují zemi nové a vyrůstají tak na pomezí obou kultur. Kurzy češtiny pro cizince je jim třeba poskytnou zejména ze začátku, z důvodu bezproblémové integrace do nové společnosti. Nikdy pro ně však jazyk hostitelské země nebude jazykem mateřským.

Zástupci druhé generace migrantů se pak v mnohém liší od zbytku své komunit, protože se již narodili v nové zemi a, na rozdíl od svých rodičů, ji považují za svou domovskou. Druhá generace migrantů je plně integrovaná do společnosti – výuka češtiny u nich probíhá jako u českých dětí, čeština je pro ně jazykem rodným.

Obrázek14

Na obě skupiny se partneři projektu 2GEM z Finska, Polska, Bulharska, České republiky, Velké Británie a Itálie zaměřují. Cílem projektu je poskytnout jim plnou podporu při integraci (již zmíněné jazykové kurzy češtiny v Brně), dále jim pak otevřít obzor co se týče pracovních možností, projekt se totiž primárně věnuje tématu pracovní pozice interkulturního pracovníka.

Zajímá vás víc? Určitě navštivte stránky naší školy PELICAN, kde se o projektu dozvíte více, navíc tam budete moci sledovat aktuální informace týkající se výsledků projektu. Případně se za námi zastavte v naší žluté kanceláři v centru Brna, moc rádi vám řekneme víc!
PELICAN