Jarní úklid a jak na něj

Jaro je obdobím zrození, života a čistoty. Příroda se probouzí a my s ní. Patří k tomu také zmíněný úklid, který by měl byt efektivní a měl by nás zbavit všeho starého a připravit nás na další období. Jak ale správně postupovat, abychom to vše zvládli co nejrychleji a zároveň měli vše pořádně vyčištěno? Nechte si poradit a zorganizujte si tuto nepříliš oblíbenou aktivitu tak, aby vám dělala co největší radost. S chutí do toho a půl je hotovo!Čistící prostředky

Pryč s nepotřebným

Ze všeho nejdříve je důležité si doma udělat místo. Pokud vám tedy v bytě překáží starý nábytek, dekorace, oblečení či polorozpadlé spotřebiče je načase se s nimi rozloučit. Důkladně vše prohlédněte a odvezte do sběrného dvora či vše vytřiďte. Zbavíte se zbytečností, které jen chytají prach a zabírají místo.

Okna

Sluníčko se se vší vervou opírá do oken a všechen prach a nečistoty vycházejí na povrch. Pro mytí oken je ideální předem si zjistit předpověď počasí a vybrat si pro to celý jeden den. Nezapomeňte na rámy, parapety, římsy a žaluzie! Usazené částečky prachu jsou bohužel opravdu na všem a teď je ideální čas se ho zbavit. Nezapomeňte na potřebné náčiní a čistící přípravky. Skleněné tabule nejlépe vyčistíte švédskou utěrkou a stěrkou. Zbavíte se pak malých chloupků a detaily vyladíte papírovou utěrkou.Vysávání podlahy

Prach

Veškeré plochy je třeba zbavit prachu. Z polic vyndejte veškeré knížky a další vystavené předměty. Je třeba myslet také na vršky skříní a kuchyňských skříněk, ledničky a knihoven. Utřít se musí i stropní svítidla, radiátory a rámy obrazů. Nejlepší je zvolit mokré utírání, ne prachovku. Nechceme prach vířit po prostoru, ale zachytit na hadru.

Podlaha

Pro dokonalé vyčištění podlahy je třeba výkonný vysavač. Přesvědčte se, že máte čistý filtr. Odtáhněte veškerý nábytek a s pomocí nástavců se zkuste dostat do všech zákoutí, která nejsou běžně přístupná. Po luxování je na řadě vytírání a na to je nejlepší zvolit obyčejnou hadru, ne mop. Ten totiž nečistoty pouze rozmazává a ty se pak usazují ve spárách mezi kachličkami. Jsou-li i vaše spáry zašlé, je třeba pomocí kartáčku a vhodného čistícího prostředku zakročit.
Závěrem je nutno podotknout, že je třeba vyprat veškeré záclony, závěsy a vyčistit koberce. Uvidíte, jak celý prostor prokoukne a vy tak budete moci zase volně dýchat a vykročit do jara!