Už jste cvičili na balanční podložce?

Skvělou pomůckou k posílení svalů jsou balanční podložky. Pomáhají ke správnému držení těla a k celkovému zlepšená koordinace. Mimo jiné mají celou řadu využití – Lze je použít jak k jednoduchým základním cvikům, tak i k tzv. kardio tréninku či posilování.
Balanční podložky jsou oblíbenou, netradiční a zábavnou formou cvičení. Zpestří váš trénink, který dodá každodenní rutině nový rozměr. Získáte tak novou motivaci k pravidelnému cvičení, které je prospěšné pro váš organismus.

Typy balančních podložek

Balančních podložek existuje několik typů. Prvním z nich jsou celogumové balanční podložky. Jedná se o celogumové desky, které mají menší průměr a jsou často opatřené masážními vroubky.

Obrázek6

Masáží podpoříte krevní oběh a imunitní systém, což má pozitivní vliv na správné funkce vnitřních orgánů. Jejich výhodou jsou malé rozměry. Jsou buď rovné, nebo vyklenuté. S vyklenutými podložkami se lépe procvičíte. Rovné jsou určené pro získávání rovnováhy při sezení.
Dalším typem jsou klasické balanční podložky s plochou základnou. Výhodou těchto podložek je množství prováděných cviků, protože podložku můžete položit buď na stranu plochou, nebo zaoblenou.
Posledním typem jsou balanční desky. Jedná se o pevné plastové disky, které mají vyklenutou spodní stranu. Výhodou je rozmanitost cvičení, při kterém si zlepšíte rovnováhu a schopnost rychle reagovat.

Výhody cvičení na balančních podložkách

Cvičení na balančních podložkách má řadu výhod, mezi které patří:

  • zlepšení koordinace,
  • Zajistí posilování svalů
  • Snižuje riziko možného zranění
  • zapojení pohybového a nervového systému,
  • posílení kloubů,
  • spálení kaloriím,
  • a zlepšení držení těla.

Důležitý je správný výběr balanční podložky

Při výběru balanční podložky se musíte zaměřit na dva nejdůležitější parametry. Prvním z nich je nosnost balanční podložky. Pokud podložku kupujete pro své využití, řiďte se při výběru svou vlastní váhou.

Obrázek7

Jestliže podložku kupujete jako dárek, zvolte model s vyšší nosností. Druhým velice důležitým parametrem je místo, kde budete na podložce cvičit. Balanční podložky se vyrábějí v několika různých velikostech. Pokud chcete cvičit v menším bytě, zvolte podložku s menší velikostí.

Pořízení balanční podložky není nákladné

Na trhu dnes existuje nepřeberné množství balančních podložek. Levnější varianty v podobě klasických podložek jsou vhodné k rozvoji koordinace pohybu a pro ty, kteří pracují v sedavém zaměstnání. Jejich cena se pohybuje kolem 300 Kč.
Podložky pro široký záběr cvičení ve tvaru „půlkruhového míče“ jsou cenově o něco dražší. Jejich cena začíná zhruba od 1 300 Kč. Výhodou je jejich univerzální použití, protože jsou vhodné ke zpevnění postavy a koordinace těla.