Starožitný šperk: Zajímavá investice i dárek s příběhem


Popularita starožitných šperků opět stoupá, a to z několika důvodů. Jde o cenné klenoty s příběhem, které mohou mít i vysokou uměleckou hodnotu a navíc se do módy vrací maximalismus a výrazné geometrické tvary. A právě ty najdeme na špercích z mnoha historických období, například secese nebo biedermeieru. Podle čeho ale poznat kvalitu a originalitu šperku? A co dalšího při nákupu zohlednit?

Ověřený prodejce, kvalita kovu i kamene

Pokud chcete mít jistotu bezpečného nákupu, zaměřte se na ověřené prodejce, jako je například internetové starožitnictví Antikart.cz. Nejen, že zde najdete pouze velmi zachovalé a originální šperky, ale také můžete narazit na unikáty, které jsou z estetického i investičního hlediska zajímavější než běžná produkce. A skvěle se samozřejmě hodí i jako dárek k narozeninám, výročí nebo jiné významné události.

šperky

Vždy ale kontrolujte i samotné šperky. Pokud jsou totiž vyrobené ze zlata, stříbra nebo platiny, měly by na sobě mít puncovní značky, které určují jejich ryzost. A mnohdy nechybí ani označení výrobce nebo ryzostní a státní punc. Hodnotnější a mnohdy i designově zajímavější jsou šperky s drahokamy. I ty ale mají svá specifika. Zaměřit byste se měli na jeho barvu, tvrdost, brus i čistotu. Drobné nedokonalosti naopak nejsou na škodu, protože mohou potvrzovat, že jde o přírodní kámen.

Styl, zpracování a další kritéria výběru

Kromě drahého kovu a kamene se zaměřte i na již zmiňovanou historickou éru, ze které šperk pochází, a případně také na konkrétního výrobce. Dále je důležité precizní ruční zpracování, nejlépe s mezinárodními certifikáty. A významnou roli samozřejmě hraje i příběh, který se za šperkem skrývá. Nejvíce jeho cenu zvyšuje spojení s předchozími významnými majiteli.