Jak udělat dobrý dojem na nové kolegy?

Čeká vás v nejbližší době nástup do nové práce? Všechno se zdá být skvělé, až na jednu věc? Nejspíš máte – a je to naprosto přirozené – trochu obavu z toho, jak zapůsobíte na nové lidi.

Pro nově příchozího do pracovního týmu je to vždy velmi náročné. Nejenže si musíte zvykat na nové prostředí, pracovní postupy a technologie. Ještě k tomu musíte nasát firemní atmosféru a kulturu a především – udělat dobrý dojem na kolegy, se kterými budete v budoucnu pracovat.
práce na počítači

Proč je to tak důležité? Nejedná se jen o nárazovou brigádu nebo nepovedené rande. U obou těchto příležitostí si totiž můžete říct, že to po určitou dobu nějak vydržíte a pak už se s těmi danými osobami nikdy v životě nesetkáte – tím pádem vám může být dost jedno, co si o vás myslí, nebo jak jste na ně zapůsobili. S kolegy v práci je to však něco jiného. Trávíte – ve většině případů – spolu spoustu času, dokonce až polovinu dne, v jednom prostoru. Sdílíte spolu nejen myšlenky a pracovní záležitosti, ale i prostředí, vize, plány a informace z osobního života. Je tedy důležité, abyste spolu dobře vycházeli.

První dojem je první dojem. Můžeme si často připravovat, jak se budeme v určitých situacích chovat, a přesto nad námi ve výsledku zvítězí naše přirozenost. To je bohužel něco, co se nedá oklamat a vlastně je to i dobře. Není potřeba hrát žádné divadlo, lepší je ukázat se všem takoví, jací skutečně jsme. A tím už se dostáváme ke konkrétním bodům, na které bychom rozhodně neměli zapomenout, když jsme v práci nováčky:
kolegové v práci

  1. Buďte přirození, buďte sami sebou.
  2. Buďte pokorní a hodně se ptejte. Klidně se ptejte i víckrát. Lépe se desetkrát zeptat na věc, u které nemám jistotu, že jí doopravdy chápu, než působit nedbale a opomenout zafixování nových informací.
  3. Dělejte si poznámky. Kolegové se vás jistě budou snažit zasvětit do svých pracovních postupů. Respektujte je a chovejte se jako ve škole – pište si vše, co je podle vás důležité.
  4. Nesnažte se během prvního dne o nich všechno dozvědět. Ať se vám to líbí nebo ne, jste nový člen týmu a ještě stále trochu cizinec. Nedolujte z nikoho osobní informace, počkejte, až si na vás kolegové zvyknou a sami se vám svěří.